NewLang/Phonology: Difference between revisions
From Allocosm
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 113: | Line 113: | ||
| ''w'' | | ''w'' | ||
| /w/ | | /w/ | ||
|} | |||
===Vowels=== | |||
{| class="wikitable" style="text-align:center;" | |||
|- | |||
! Rom. | |||
! IPA | |||
|- | |||
| ''i'' | |||
| /i/ | |||
|- | |||
| ''u'' | |||
| /u/ | |||
|- | |||
| ''e'' | |||
| /e/ | |||
|- | |||
| ''o'' | |||
| /o/ | |||
|- | |||
| ''a'' | |||
| /a/ | |||
|- | |||
| '' ' '' | |||
| /ə/ | |||
|} | |} | ||
Revision as of 17:29, 13 January 2018
Phonology Inventory
Consonants
Stops
| Rom. | IPA |
|---|---|
| b | /b/ |
| p | /p/ |
| d | /d/ |
| t | /t/ |
| g | /g/ |
| k | /k/ |
| ' | /ʔ/ |
Affricates
| Rom. | IPA |
|---|---|
| dz | /d͡z/ |
| ts | /t͡s/ |
Fricatives
| Rom. | IPA |
|---|---|
| v | /v/ |
| f | /f/ |
| z | /z/ |
| s | /s/ |
| lz | /ɮ/ |
| lh | /ɬ/ |
| zh | /ʒ/ |
| sh | /ʃ/ |
| x | /x/ |
Nasals
| Rom. | IPA |
|---|---|
| m | /m/ |
| n | /n/ |
Liquid/Tap
| Rom. | IPA |
|---|---|
| l | /l/ |
| r | /ɾ/ |
Glides
| Rom. | IPA |
|---|---|
| j | /j/ |
| w | /w/ |
Vowels
| Rom. | IPA |
|---|---|
| i | /i/ |
| u | /u/ |
| e | /e/ |
| o | /o/ |
| a | /a/ |
| ' | /ə/ |